10 жовтня – Всесвітній день ментального здоровʼя

📆 Щороку 10 жовтня ми святкуємо Всесвітній день ментального здоров’я.

Ментальне (психічне) здоров’я – це стан психічного благополуччя, яке дозволяє людям справлятися з життєвими стресами, реалізовувати свої здібності, навчатися й працювати, а також робити внесок у життя суспільства. Це невід’ємний компонент здоров’я та благополуччя, який є основою нашої індивідуальної та колективної здатності ухвалювати рішення, будувати стосунки та формувати світ, у якому ми живемо. Психічне здоров’я – основне право людини. І це має вирішальне значення для особистого, суспільного та соціально-економічного розвитку.

Це свято нагадує нам про важливість дбати про наше емоційне і психічне благополуччя. Це час для роздумів про те, як ми ставимося до свого внутрішнього світу, як бережемо своє ментальне здоров’я.

Ця дата наголошує, що наше психічне благополуччя так само важливе, як фізичне. Стрес, тривога та емоційні труднощі можуть впливати на наше життя так само, як і фізичні захворювання. Тому дбати про свій розум, свої емоції, своє ментальне здоров’я – це завдання, що вимагає нашої уваги та турботи.

Психологічна служба ліцею радить як підтримати ментальне здоров’я:

Регулярно займайтеся спортом. Усього 30 хвилин ходьби або занять фізичними вправами щодня допоможуть підняти настрій та покращити здоров’я. Дослідження свідчать, що фізична активність зменшує симптоми тривоги та депресії. Регулярна фізична активність також запобігає неінфекційним захворюванням, таким як хвороби серця, ожиріння, діабет і деякі види раку.

Їжте здорову їжу та уникайте зневоднення. Збалансоване харчування та достатня кількість води можуть покращити ваш стан та концентрацію протягом дня.

Дбайте про сон. Дотримуйтесь графіка та переконайтеся, що ви спите достатньо. Синє світло від пристроїв та екранів може ускладнити засинання, тому зменште вплив синього світла від телефона чи комп’ютера перед сном.

Спробуйте заняття з релаксації. Вивчіть програми для розслаблення або оздоровлення, які можуть включати медитацію, м’язову релаксацію або дихальні вправи. Заплануйте регулярний час для цих та інших корисних занять, які вам подобаються, наприклад, ведення щоденника.

Визначте цілі та пріоритети. Вирішіть, що потрібно зробити зараз, а що може зачекати. Навчіться говорити “ні” новим завданням, якщо ви починаєте відчувати, що берете на себе занадто багато. Намагайтеся пам’ятати про те, чого ви досягли наприкінці дня, а не про те, чого ви не змогли зробити.

Практикуйте подяку. Нагадуйте собі щодня про конкретні речі, за які ви вдячні. Запишіть їх увечері або прокрутіть у голові.

Зосередьтеся на позитиві. Виявіть та киньте виклик своїм негативним і марним думкам.

Залишайтеся на зв’язку. Зверніться до своїх друзів або членів сім’ї, які можуть надати емоційну підтримку та практичну допомогу.

Коли звернутися по професійну допомогу

Зверніться по професійну допомогу, якщо ви відчуваєте серйозні або тривожні симптоми, які тривають 2 тижні або більше, такі як:

  • проблеми зі сном;
  • порушення апетиту, що призводить до небажаних змін маси тіла;
  • труднощі з концентрацією уваги;
  • втрата інтересу до речей, які вам зазвичай приносять задоволення;
  • нездатність виконувати звичайні повсякденні функції та обов’язки;
  • постійне відчуття втоми та втрати енергії; 
  • думки про смерть чи самогубство.

Не чекайте, поки ваші симптоми стануть непереборними, поговоріть про свої побоювання з лікарем, який за необхідності може скерувати вас до фахівця в сфері психічного здоров’я.

Нагадаємо, Всеукраїнська програма ментального здоров’я “Ти як?” покликана надати всім українцям психологічну допомогу та навчити навичок самодопомоги. Її мета – довести, що звертатися по таку допомогу – не слабкість, не забаганка й не соромно, а відповідально.

Бережіть себе!

ю

 

Давайте пам’ятати, що ментальне здоров’я – це не лише відповідальність перед собою, а й перед тими, хто нас оточує. Якщо ми добре відчуваємо себе емоційно і психологічно, ми можемо бути кращими друзями, рідними, колегами, дарувати більше щасливих моментів та підтримки.

Спільнота, яка піклується про своє ментальне здоров’я, стає сильнішою та згуртованішою. Сьогодні – це можливість взяти паузу у суєті, подивитися на себе зсередини, і вирішити, що саме можна зробити для поліпшення свого емоційного стану.

Зберігаючи ментальне здоров’я, ми вкладаємо у своє щасливе майбутнє. Тож нехай цей День Ментального Здоров’я надихає нас всіх до позитивних змін у житті та до дбайливого відношення до самих себе. Бажаємо гармонії, мудрості і щасливого життя у всіх аспектах вашого буття!

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.

Авторизація
*
*
Генерація паролю